דף הבית >> טיפול דינמי ממוקד
טיפול דינמי חוויתי ממוקד

בשנים האחרונות אני מתמחה בשיטת הטיפול הדינמי הממוקד. סיימתי את תכנית ההכשרה התלת שנתית בהנחיית ד"ר פרוצ'יו אוסימו, מייסד השיטה, ואני ממשיכה להעמיק וללמוד אצלו. במקביל, אני מלמדת ומדריכה בשיטה זו. להזמנת סדנאות  או הדרכות בטיפול דינמי ממוקד במבוגרים או ילדים, צרו קשר.
 
שיטת הטיפול הדינמי החוויתי הממוקד  (Experiential Dynamic Therapy – EDT) היא שיטת טיפול המבוססת על תיאוריות פסיכודינמיות, ומאפשרת השגת שינוי טיפולי מעמיק ויציב בזמן קצר יחסית על ידי חיבור לחוויה הרגשית. השיטה פותחה ע"י ד"ר פרוצ'יו אוסימו, ומושפעת מהתיאוריות של חביב דבנלו, דיויד מאלאן ולי מקאלו, מתיאוריית ההתקשרות של בולבי, כמו גם ממחקרים עדכניים בחקר המוח. המודל התיאורטי בבסיס הגישה גורס כי מקור הקשיים הנפשיים וההתנהגויות הלא-אדפטיביות הוא קונפליקט לא פתור, אשר טמון תחת שכבות רבות של הגנות. פתרון הקונפליקט יתאפשר דרך חיבור לחוויה הרגשית המצויה בבסיס הקונפליקט, בתוך מסגרת של יחסים טיפוליים משמעותיים.

השיטה  מספקת מעין "מפת דרכים" המתווה מסלולים טיפוליים אפשריים בכל שלב בטיפול, ופתוחה גם לאינטגרציה עם מושגים וטכניקות שנגזרו ממודלים שונים ממנה, כדי לאפשר לכל מטפל/ת ליישמה בצורה היעילה והמתאימה ביותר עבור/ה ועבור המטופלים הספיציפיים עמם עובדים. 
זוהי שיטה המציעה אינטגרציה אמיתית בין מגוון של מושגים וטכניקות הנמצאים בחזית הפסיכותרפיה כיום:
  • השיטה מבוססת על הבנה פסיכו-דינמית מעמיקה של הכוחות והקונפליקטים המרכזיים בנפש המטופל, ויונקת מהתיאוריה הפרוידיאנית, תיאוריות של יחסי אובייקט ותיאוריית ההתקשרות של בולבי. קיימת חשיבות רבה להיסטוריה ההתפתחותית של המטופל, ולתכנים הלא מודעים כדי להגיע למיפוי ולהבנה של דפוסי התנהגות לא אדפטיביים הגורמים לסבל בחיי המטופל.
  • כשיטה המדגישה את המגע עם הרגש, קיים שימוש רב בטכניקות המסייעות למטופל לחוות רגשות, דחפים ותשוקות ברמה הגופנית והמנטלית. שיטות אלה כוללות חקירה אמפטית של רגשות, טכניקות מתחום הקשיבות (mindfulness), ושיטות של דמיון מודרך וגשטלט המיועדות להמחיש ולאפשר מגע בלתי אמצעי עם רגש.
  • ההמנעות מרגש מומשגת גם על ידי מושג הפחד מרגש (affectphobia ) וקיים שימוש בטכניקות קוגניטיביות התנהגותיות, העוזרות להפחית חרדה ולהתמודד עם המחסומים המונעים מלהרגיש.
  • הדגש על יחסים אמיתיים בטיפול, וההתייחסות לטיפול כמסע משותף בו היחסים הטיפוליים הם כלי מרכזי,  מתבסס על מגוון תיאוריות העוסקות ביחסי מטפל מטופל: תיאוריות פסיכו-אנליטיות, כמו- גם השפעות מן הגישה ההתייחסותית.
     
 תוכלו להתרשם מדרך העבודה שלי בהרצאה שנתתי על עבודה עם רגשות בטיפול דינמי חוויתי בכנס הייסוד של האגודה הישראלית לטיפול אינטגרטיבי במכון "מפרשים", 8.11.2019.

לאחרונה פיתחתי מודל ליישום שיטת הטיפול הדינמי החווייתי הממוקד לעבודה עם ילדים ומשפחות, המאפשר אבחון מהיר של מוקד הבעיה, ועבודה ממוקדת ושיטתית המביאה לתוצאות טובות ויציבות לאורך זמן, תוך מספר פגישות מצומצם יחסית.
כאן תוכלו לראות הרצאה קצרה שלי על המודל שפיתחתי לעבודה עם ילדים ונוער, שניתנה ביום עיון שנערך במכון "מפרשים" במכללה האקדמית ת"א - יפו.

אני עובדת במודל זה, מדריכה ומלמדת את המודל במסגרות רבות, ביניהן: החוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, היחידה לבריאות הנפש של הילדים, הנוער והגיל הרך בבית חולים רמב"ם, בתחנה לטיפול פסיכולוגי התפתחותי בחיפה, ביחידה לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר בבי"ח שיבא, 
תל השומר,  במרפאה הפסיכיאטרית והפסיכו-סומאטית לילדים ונוער בבי"ח גהה, בבית הספר לפסיכותרפיה "יישומים קליניים", בבית הספר ל CBT אינטגרטיבי בחיפה, בית חולים לוינשטיין, בהשתלמויות למטפלים ביצירה ובהבעה, בשירותים פסיכולוגיים חינוכיים ועוד.

 
 
© כל הזכויות על התכנים באתר שייכות לד"ר רות דרדיקמן עירון בלבד.
אין להעתיק תכנים ללא אישור בכתב.